• PCK 1
  • PCK 2
  • PCK 3

Uczniowie szkół średnich nakręcili się na zdrowie

Uczniowie siedmiu białostockich szkół średnich, a także krwiodawcy i młodzież z grupy SIM PCK Białystok wzięli udział w pikniku "Nakręć się na zdrowie z SIM-ami". 18 czerwca na malowniczym terenie przy zalewie Dojlidy odbyły się warsztaty poświęcone zdrowemu żywieniu, ćwiczenia praktyczne z pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora, pogadanka o krwiodawstwie, a także konkurs i wspólne ognisko.

 

Piknik na Dojlidach był podsumowaniem projektu Oddziału Rejonowego PCK w Białymstoku, którego założeniem była promocja zdrowego stylu życia, udzielania pierwszej pomocy oraz honorowego krwiodawstwa. Jak najlepiej to zrobić? Oczywiście poprzez praktykę i interakcje. Sprzyjał temu malowniczy teren nad zalewem.

 

Podczas pikniku Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku opowiedział o idei honorowego krwiodawstwa i benefitach, jakie można uzyskać z tego tytułu. Wanda Nowacka z OR PCK wraz z SIM-ami przeprowadziła instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora. Potem był czas na małe co-nieco. Młodzież  wspólnie przygotowywała sałatki i przekąski oraz bawiła się przy ognisku. W międzyczasie trwał quiz i konkurs, w którym sprawdzano wiedzę nt. PCK.

 

- To przede wszystkim okazja do spotkania i poznania nowych osób, ale też zachęcenia do wstąpienia do grupy SIM - mówił podczas pikniku Rafał Kulesz, działający w białostockich SIM-ach, który pokazywał, jak używać defibrylatora.

 

Piknik był okazją do nawiązania nowych relacji i wymiany doświadczeń. Skutecznie zachęcił do zaangażowania się w ruch PCK.

 

- Spotkanie dało mi motywację do działania - podkreśla Jadwiga Daniszewska, uczennica Zespołu Szkół Rolniczych. Jak dodawała Jadwiga, podczas pikniku nauczyła się wielu rzeczy dotyczących pierwszej pomocy. I zadeklarowała, że na pewno zacznie działać w SIM-ach.

Za przygotowanie konkursu, quizu, plakatu promującego wydarzenie i kwestie organizacyjne była odpowiedzialna młodzież z grupy SIM w Białymstoku. Oprócz nich, jako partnerzy, zaangażowani w przygotowanie byli uczniowie z II oraz V LO w Białymstoku, a także RCKiK. Wśród uczestników znalazła się młodzież z I LO, III LO, VIII LO, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, w tym z Ukrainy.

dodano: 2024-06-18

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w polityce plików cookies.

Zamknij