• PCK 1
  • PCK 2
  • PCK 3

Podlaski PCK ruszył ze świąteczną zbiórką żywności. Świat potrzebuje więcej Mikołajów

Jednym Boże Narodzenie to blask gigantycznej choinki, wyszukane dania i drogie prezenty. Inni chcieliby tylko, by nie zabrakło im makaronu, oleju, ryżu, kaszy, herbaty, ryby czy mięsa i ciepłego kakao. Właśnie takie produkty będzie zbierał przed nadchodzącymi świętami podlaski Polski Czerwony Krzyż. Jest szansa, że takie paczki sprawią, iż w ten magiczny dla wielu czas nikt nie będzie chodził głodny.

 

 

 

Nie wszyscy to widzą, może nie każdy też chce widzieć, ale nadal są wśród nas ludzie, którzy chodzą głodni. W Białymstoku PCK wydaje co dzień kilkadziesiąt ciepłych obiadów. My wiemy: w europejskim kraju, w dużym mieście, w XXI wieku nadal są ludzie, którzy nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb – tych żywieniowych, nie mówiąc już o organizacji świąt z suto zastawionym stołem.

 

- Mamy grono osób, które potrzebują naszego wsparcia żywnościowego i od lat im pomagamy w tym zakresie. Są to głównie seniorzy i osoby w trudnej sytuacji materialnej. Magiczny okres świąt w dwójnasób zobowiązuje nas do pomocy – mówi Elżbieta Paszkowska, dyrektor podlaskiego oddziału Okręgowego PCK.

 

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (2023) „Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2022 roku”, przeciętna sytuacja materialna gospodarstw domowych realnie pogorszyła się, między innymi z powodu wysokiej inflacji. W skrajnym ubóstwie żyje blisko 1,8 mln osób – to oni najbardziej potrzebują wsparcia, szczególnie w okresie świątecznym.

 

- Polski Czerwony Krzyż dostrzega problem skrajnego ubóstwa i wykluczenia społecznego. Nie godzimy się na to, aby w Polsce – szczególnie w okresie świąt – ktokolwiek pozostawał głodny. Pragniemy dla każdego godnych, ciepłych i radosnych spotkań świątecznych. Dlatego w tegorocznej kampanii organizowanej z naszym zaufanym partnerem, którym od lat jest Coca-Cola, chcemy pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Dzielenie się mnoży dobro – mówi Michał Mikołajczyk, Członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

Coca-Cola od wielu lat aktywnie angażuje się w działania pomocowe właśnie na rzecz Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. W 2022 roku firmy z Grupy Coca-Cola, w tym Coca-Cola HBC, wsparły Ukraiński Czerwony Krzyż i stowarzyszenia Czerwonego Krzyża w sąsiednich krajach (w tym Polski Czerwony Krzyż) kwotą 1 mln euro. Ponadto, w pierwszych dniach po wybuchu wojny w Ukrainie, firma dostarczyła ponad 250 000 litrów napojów, a dzięki wspomnianym wyżej środkom utworzono w Polsce m.in. cztery punkty recepcyjne dla uchodźców przekraczających granicę.

 

W tym roku Coca-Cola w działania prowadzone w ramach najnowszej kampanii świątecznej „Świat Potrzebuje Więcej Mikołajów” angażuje zarówno konsumentów, jak i pracowników firmy. Aby wziąć udział w tegorocznej akcji, wystarczy skompletować paczkę z określonych produktów spożywczych (makaron, ryż, olej, kasza, herbata, konserwa rybna, konserwa mięsna, kakao), zachować paragon, a następnie przekazać ją do lokalnego oddziału PCK. W efekcie darczyńca otrzyma potwierdzenie w formie certyfikatu od Mikołaja. Dokument zawiera kod QR, który po zeskanowaniu przenosi użytkownika do konkursu w aplikacji Coca-Cola. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd do Wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi. Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie: „Czym jest dla Ciebie magia świąt?”.

 

- Święta to czas magiczny – czas radości, życzliwości i dzielenia się dobrem. Coca-Cola od lat towarzyszy Polakom w celebrowaniu ważnych momentów, dlatego pragniemy, aby również ten nadchodzący czas był wyjątkowy dla wszystkich. Poprzez tegoroczną kampanię pragniemy przypomnieć, że każdy z nas może odkryć w sobie Mikołaja – uosobienie empatii, hojności i dobrej woli. Dlatego razem z naszymi partnerami społecznymi, w tym z Polskim Czerwonym Krzyżem, zapraszamy do dzielenia się tym, co w nas najlepsze – poprzez małe codziennie gesty, które mogą odmienić czyjś dzień, oraz te nieco większe, które mogą pomóc, aby tegoroczne święta były magiczne dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Bo Świat Potrzebuje Więcej Mikołajów – podkreśla Paulina Trzaskowska, Communications Manager w Coca-Cola Polska.

 

Paczkę z produktami żywnościowymi należy przynieść do siedziby PCK przy ul. Warszawskiej 29. „Elfy Mikołaja” z PCK będą odbierać je do 21 grudnia w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.00-19.00. 

 

- Zwracam się o wsparcie naszej akcji. Zapewniam, że pomoc trafi do najbardziej potrzebujących – mówi Elżbieta Paszkowska.

 

Polski Czerwony Krzyż od ponad 104 lat pomoc osobom w trudnych sytuacjach niesie. Misją organizacji jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. 

dodano: 2023-11-16

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w polityce plików cookies.

Zamknij