• PCK 1
  • PCK 2
  • PCK 3

Bezpłatne porady prawne w PCK

Oto Tomasz Lulkiewicz. Oto ceniony specjalista, przede wszystkim w procedurze uchodźczej. Oto zaangażowany człowiek. Czeka na Was. W podlaskim PCK co tydzień odbywają się dyżury radcy prawnego.
 
 
- Inicjatywa jest bardzo potrzebna, czasami przychodzą do mnie dwie osoby, czasami dziesięć, z różnymi problemami - mówi Tomasz Lulkiewicz.
 
Potrzebę organizacji dyżurów radcy prawnego PCK zauważyło po tym, jak przybyło do nas tysiące osób z Ukrainy. One często miały trudności z załatwieniem wielu spraw, wynikające nie tylko z bariery językowej, ale też wielu nieznanych im procedur administracyjnych. Właśnie osoby uchodźcze Tomasz Lulkiewicz wspiera najczęściej.
 
- To sprawy dotyczące legalizacji pobytu na stałe, ale też pobyty czasowe. Podpowiadam, jak wygląda kwestia powrotu do Ukrainy, jakie zabierają świadczenia - tłumaczy radca prawny.
 
Z czasem pojawiło się sporo rodzinnych kwestii: jak przeprowadzić rozwód, jak uzyskać alimenty i typowo przyziemnych, dotyczących najmu, uzyskania grupy inwalidzkiej, stopnia niepełnosprawności.
 
Do Tomasza Lulkiewicza zgłaszają się obywatele Ukrainy, Białorusi oraz oczywiście Polacy. Co prawda można skorzystać z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, które powstawały w ostatnich latach w każdym powiecie, ale te - jak się okazuje - nie zawsze działają tak skutecznie, jak życzyliby sobie interesanci.
 
- Ja napiszę i pozew sądowy, pozew o rozwód, wniosek o podwyższenie alimentów - wymienia Tomasz Lulkiewicz i dodaje z przymrużeniem oka, że jego pisma zawsze przynoszą pożądane efekty.
 
Tomasz Lulkiewicz specjalizuje się w legalizacji pobytów i procedurze uchodźczej, opiniował m.in. akty prawne dla ministerstw. Przyjeżdżają do niego osoby z Krakowa, Łomży, Zambrowa. Współpracował z wieloma organizacjami i ośrodkami dla uchodźców. Prowadził bardzo poważne sprawy, o międzynarodowym charakterze i "ciężkim kalibrze". Jak jednak podkreśla, "zwykłą" też się z chęcią zajmie.
 
Dyżury Tomasza Lulkiewicza odbywają się w każdy wtorek w godz. 14.00-16.00 w Centrum Integracyjnym PCK przy ul. Warszawskiej 29 w Białymstoku. Można przyjść w tych godzinach, ewentualnie zarezerwować termin spotkania dzwoniąc pod nr tel. 509 904 720. Porady prawne są bezpłatne, skorzystać z nich może każdy zainteresowany. Są prowadzone w języku polskim, rosyjskim bądź angielskim.
dodano: 2023-10-31

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w polityce plików cookies.

Zamknij