• PCK 1
  • PCK 2
  • PCK 3

W 2019 roku świętujemy 100 – Lecie Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 18 stycznia 1919 r. zwołano, pod patronatem Heleny Paderewskiej naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Uczestnicy tej narady powołali Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, które w 1927 roku zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż. Pierwszym prezesem organizacji został książę Paweł Sapieha. Z Polskim Czerwonym Krzyżem związanych było wiele wybitnych postaci historii Polski.

Na Podlasiu w 1919 r., ze względu na toczące się wciąż wojny o wschodnią granicą Polski, działały jeszcze struktury Amerykańskiego i Rosyjskiego Czerwonego Krzyża, z których w 1920 r. utworzono polskie struktury Czerwonego Krzyża z siedzibą przy ul. Warszawskiej 29 w Białymstoku. Budynek ten do czasów obecnych jest wojewódzkim ośrodkiem działalności czerwonokrzyskiej. Polski Czerwony Krzyż od początku należy też do międzynarodowej wspólnoty Czerwonego Krzyża.

8 maja na całym świecie Czerwony Krzyż będzie celebrował odwagę i osiągnięcia swoich wolontariuszy i pracowników, którzy pomagają potrzebującym zachować ich godność. Czerwony Krzyż działa lokalnie i międzynarodowo, niezależnie i neutralnie, JEST WSZĘDZIE DLA WSZYSTKICH.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 16 milionów wolontariuszy oraz 450 tysięcy pracowników. Jest obecny w ponad 190 krajach. Wolontariusze i pracownicy wspierają ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Swój wkład ma także Polski Czerwony Krzyż.

W swej 100-letniej historii Polski Czerwony Krzyż był prekursorem w prowadzeniu szpitali, przychodni i ambulatoriów, stacji pogotowia ratunkowego (także lotniczego), stacji krwiodawstwa, ośrodków i domów pomocy społecznej, opieki domowej nad chorymi i samotnymi seniorami, edukacji zdrowotnej, szkolnictwa medycznego, wsparcia najuboższych i potrzebujących.

Obecnie Polski Czerwony Krzyż – zgodnie z obowiązującym prawem - realizuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspiera i aktywizuje seniorów oraz honorowych krwiodawców, uczy pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań, prowadzi ratownictwo medyczne i pomoc humanitarną. W swoich działaniach kieruje się ideami humanitaryzmu,
w szczególności bezinteresownej pomocy. W Polskim Czerwonym Krzyżu działa ponad 80 tysięcy wolontariuszy. Wolontariusze to siła Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku poprzez nasze Oddziały Rejonowe w Białymstoku, Hajnówce, Łomży, Mońkach, Sokółce, Suwałkach
i Zambrowie prowadzi działalność na terenie całego województwa podlaskiego.
Serdecznie zapraszamy do współpracy.

dodano: 2019-05-09

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w polityce plików cookies.

Zamknij